Yeni Foça

0
122

Foça Otel 1887; İzmir’in kuzeybatısında yer alan Yeni Foça küçük bir sahil kasabasıdır. Yeni Foça – İzmir arası 65 kilometredir. Yeni Foça’ya ulaşım oldukça kolaydır. İzmir’den gelirken Kozbeyli Köyü’ne uğrayarak gelebilirsiniz, veya İzmir – Aliağa arası olan yoldan İzmir’den gelişte sola dönülerek Yeni Foça’ya ulaşmak mümkündür. Yeni Foça’ya özel araç kullanmak istemeden gelmek isterseniz, İzmir’den Aliağa yönüne giden izbana binerek, Biçerova istasyonunda indiğinizde, Yeni Foça’ya gidecek olan otobüslere binerek de ulaşabilmek mümkündür.

Yeni Foça ve Eski Foça olarak bilinen bu iki yere birden Foçateyn denirmiş. Birinden tuz çıkartılır, diğerinden taş çıkarmış. Eski Foça’dan tuz çıkartılıp, burada depolanıp gemilerle dışarıya gönderilirmiş. Yeni Foça’da ise taş ocaklarından yassı, kayraksı yapılı inşaata elverişli taşlar çıkartılırmış.

Yeni Foça’nın doğusunda zeytin ve çam ağaçlarıyla kaplı 200 metre yüksekliğinde Fula Dağı, güneydoğusunda 416 metre yüksekliğinde Şaphane Dağı, güneyinde Kapıkaya Tepeleri ve batısında Kızıldağ ile Değirmentaşı Dağı yer almaktadır. İşte böyle güzelliklerin içerisinden Yeni Foça’ya ulaşılmaktadır.

Yeni Foça Tarihi

Yeni Foça, 5000 yıllık bir tarihe geçmişe sahiptir. Etrafında Hellenist döneme ait surlar bulunmaktadır. Geçmişte zaman zaman İranlıların, Büyük İskender’in, Romalıların hakimiyetine girmişler, daha sonrasında ise Cenevizlilerin egemenliğine dahil olmuşlardır.

Bizans İmparatoru Michael Paleologue zamanında Ceneviz Foça’ yı evlilik hediyesi olarak kabul etmiştir.

Dükas’a göre Yeni Foça’da şap madeni oldukça bol miktardadır. Fransa, İspanya, İtalya, Suriye, Mısır ve Arap gemileri Yeni Foça’ya gelerek şap ticareti yaparlarmış. O zamanlar şap, boya olarak kullanılırmış. Cenevizliler şap madenini çıkartarak, Bizans İmparatorluğu’na vergi öderlermiş.

Yeni Foça 1455 yılında Osmanlı Devleti’nin eline geçer. Salnamelere göre 20. yüzyıl başında 1151 hane, 177 dükkan, 2 hamam, 1 otel, 8 kilise, 1 cami, 2 mektep vardır.

Yeni Foça’da Rumlardan kalma taş evler iyi bir şekilde korunmuştur. Sahil kısmında yer alan evler restore edilmiş olup otel, restoran, kafe olarak kullanılmaktadır. Her birinin güzelliği sizleri büyüler, baktıkça keşke böyle bir yerde yaşasam hissi uyandırır.

Yeni Foça’nın iç kesimlerinde eski bir çarşısı bulunur, bu dükkanların önüne yaz aylarında, akşamları gece pazarı kurulur. Ayrı bir havası, ayrı bir güzelliği olan bu şehir kendine hayran bıraktırmayı başarmıştır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here