Foça Gezilecek Yerler

0
254

Foça Otel 1887; Yosun kokusunu içinizde hissettiğiniz, atmosferiyle büyülendiğiniz, tarihine hayran kaldığınız, fokların yaşam alanı Foça. Sahilinde yürürken hiç tanımadığınız insanların size sıcak bir gülümsemesi, unuttuğumuz değerlerin yeniden var olduğunun göstergesidir bu kasabada.

En güzel gökyüzü ve en güzel iklimde kurulan Foça’da bisiklet kiralayarak tüm şehri gezebilirsiniz. Çok büyük olmayan bu yaşanılabilir kent güneşin en güzel batığı yerlerdendir. Foça’nın arnavut kaldırımlı sokaklarında gezerken dilerseniz ara sokaklardan da güneşi batırabilirsiniz. Gökyüzünün pembe, turuncu, mavi ve sarı halleri sizi bu şehre hayran bırakacak cinstendir.

Foça’nın Cenevizliler tarafından yapılan “Beşkapılar Kalesi” UNESCO Dünya Geçici Miras Listesindedir. Beş tane kapısı bulunan bu kale vakti zamanında kayıkhane olarak kullanılırmış; ancak günümüzde çeşitli etkinliklere ev sahipliği yapmaktadır.

Foça’da çevrilen Rüzgarın Kalbi dizisi ile Foça’nın girişinde bulunan “Yel Değirmenlerinin” popüleritesi ise gittikçe artmıştır. Foça’nın muhteşem manzarasını bir de yel değirmenlerinden izleyerek Foça’ya olan bağımlılığınızı artırabilirsiniz. Gece ışıkları da yanan yel değirmenleri Foça’nın gerdanında birer inci misali süzülmektedir.

Foça Görülecek Yerler

Efsanelere konu olmuş sirenler vardır. Büyülü ve şehvetli uğultularıyla tekneleriyle geçen her denizciyi kendine hayran bıraktırırmış, bu seslere dayanamayan denizciler ise tekneleriyle bu kayalıklara çarparmış ve hiç kurtulan olmazmış. Homeros’un Odysseia destanına göre, Odyseus sirenlerden kimsenin kurtulamadığını hatırlar ve gemisiyle bu
kayalıkların arasından geçmek üzereyken, kendisini geminin direğine bağlatır ve kulaklarını bal mumu ile tıkayıp, ağzını süngerlerle kapattırmıştır. Böylelikle oradan geçerken o sesi duymuş olmasına rağmen hiçbir şey yapamadığından kendisi ve tayfaları kurtulan tek kişi olmuştur. Günümüzde ise “Siren Kayalıkları”nın içerisindeki mağaralar nesli tükenmekte olan Akdeniz Fokunun yaşam alanı olarak kullanılmaktadır.

Foça’ya 7 km mesafede olan “Pers Mezar Anıtı” görülmeye değerdir. Foça-Bağarası üzerinde yer almaktadır. İlk başlarda kilise olarak inşa edilen “Fatih Camii”sini ziyaret edebilirsiniz. Bina fatih Sultan Mehmet döneminde camiiye çevrilmiştir.

Orta Çağ’da Foça’nın su ihtiyacını karşılamak amacı ile “Su Kemerleri” inşa edilmiştir. Bugün halen varlığını sürdüren Su Kemerleri Foça pazar yeri içerisinde bulunmaktadır.

Foça’ya hemen inmeden önceki kısımda yer alan “Frigya Tepesi” ise tam doyumluk bir manzara sunar. Foça’ya buradan bakıp da aşık olmamak ne mümkün.

2600 yıllık bir geçmişe ev sahipliği yapan “Kybele Açık Hava Tapınağı”nda griffon ve at heykelleri bulunurmuş. M.Ö. 580 yılına tarihlenen tapınakta kayalara oyulmuş nişler mevcuttur.

Foça’nın Kale Burnu lojmanları yani askeri alanı içerisinde yer alan “Dış Kale” 1678 yılında Osmanlılar tarafından bölgeyi korumak amacı ile yapılmıştır.

Foça civarında yer alan, günümüzde gittikçe artı değer kazanan “Kozbeyli Köyü” de listeye eklenmelidir. Kahve severler için köyün meşhur olan Dibek kahvesi denenmelidir.

Daha öncesinde İzmir’in bir ilçesi olan “Yeni Foça”, günümüzde Foça’nın bir mahallesi olmuştur. Buraya gidilerek upuzun yürüyüş bandında temiz bir hava alabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here